XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

W Chinach zbudowano nowy statek dla Polskiej Żeglugi Morskiej

W Chinach zbudowano nowy statek dla Polskiej Żeglugi Morskiej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W chińskiej stoczni Yangfan zbudowano nowy statek dla Polskiej Żeglugi Morskiej. M/s „Tczew” to kolejna jednostka z programu inwestycyjnego armatora, w którym powstanie łącznie 18 masowców wartych ponad 400 mln dol.

  • PŻM realizuje program inwestycyjny zaplanowany na lata 2015-2020, w ramach którego ma powstać 18 masowców wartych ponad 400 mln dol.
  • Stocznia Yangfan, znajdująca się 350 km na południe od Szanghaju, zbuduje dla PŻM 12 jednostek do przewozów masowych.
  • Pozostałych sześć powstanie także w Chinach w stoczni Yangzijiang. Będą to jeziorowce, a więc statki przystosowane do żeglugi po Wielkich Jeziorach USA i Kanady.

Nowy masowiec, który wszedł do eksplotacji, ma nośność ok. 39 tys. ton i jest przeznaczony do transportu m.in. zboża, nawozów sztucznych, węgla czy rudy żelaza - poinformował w czwartek doradca dyrektora naczelnego PŻM Krzysztof Gogol. - Wymiary jednostki to długość 180 m, szerokość 30 m, zanurzenie z pełnym ładunkiem 10,5 m - dodał.

Jak wyjaśnił Gogol "na burcie obecna jest już załoga statku składająca się z 20 polskich oficerów i marynarzy". Pod dowództwem kpt. żeglugi wielkiej Marka Wilczyńskiego m/s "Tczew" wyruszy w swój pierwszy rejs przez Pacyfik do kanadyjskiego Vancouver.

- Wybór nazwy dla statku jest nieprzypadkowy. To uhonorowanie miasta Tczew, w którym w 1920 r. powstała pierwsza państwowa szkoła morska po odzyskaniu przez Polskę niepodległości - oznajmił Gogol.

PŻM realizuje program inwestycyjny zaplanowany na lata 2015-2020, w ramach którego ma powstać 18 masowców wartych ponad 400 mln dol. Stocznia Yangfan, znajdująca się 350 km na południe od Szanghaju, zbuduje dla PŻM 12 jednostek do przewozów masowych i będą one przekazywane armatorowi w odstępach około sześciotygodniowych.

Pozostałych sześć powstanie także w Chinach w stoczni Yangzijiang. Będą to jeziorowce, a więc statki przystosowane do żeglugi po Wielkich Jeziorach USA i Kanady.

Do tej pory PŻM odebrała 4 masowce z serii 39-tysięczników: m/s "Armia Krajowa", m/s "Legiony polskie", m/s "Szare Szeregi" oraz m/s "Tczew".

Państwowe przedsiębiorstwo PŻM jest największym polskim armatorem, ma w grupie kapitałowej 56 statków. Na ich pokładach pracuje ok. 2,5 tys. marynarzy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Chinach zbudowano nowy statek dla Polskiej Żeglugi Morskiej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!