XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

W Leszkowicach na Lubelszczyźnie zbudują hutę szkła i kopalnię piasku

W Leszkowicach na Lubelszczyźnie zbudują hutę szkła i kopalnię piasku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Hutę szkła płaskiego ma wybudować spółka BD Art Glass Lubelskie Huty Szkła, która kupiła w tym celu od samorządu woj. lubelskiego ponad 38 ha gruntu w Leszkowicach na Lubelszczyźnie, za blisko 4 mln zł.

Przetarg na sprzedaż gruntów został przeprowadzony w maju. W piątek podpisano akt notarialny o sprzedaży.

"Cieszę się, że udało się w pierwszym przetargu zbyć te grunty. Mam nadzieję, że większa radość będzie z miejsc pracy, które powstaną, i głównie na to liczymy" - powiedział marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski.

Na zakupionym terenie ma powstać kopalnia piasku oraz huta szkła płaskiego (float), wykorzystywanego głównie do produkcji okien i szklanych elewacji. "Bez szkła dzisiaj się nie da żyć. Wytyczne europejskie mówią już o tym, że w oknach muszą być trzy szyby; za chwilę będziemy mieć cztery szyby w oknach. To wszystko nakręca koniunkturę na szkło" - powiedział prezes spółki BD Art Glass Lubelskie Huty Szkła Bogdan Pęski.

Jak dodał, szkła w Polsce brakuje i jest ono importowane z Azji i Europy.

Szacunkowy koszt pierwszego etapu inwestycji, obejmującego uruchomienie jednej linii produkcyjnej o wydajności 600 ton szkła na dobę, to ok. 400 mln zł. W następnym etapie planowane jest uruchomienie linii o wydajności ok. tysiąca ton szkła dziennie. Zbudowany ma być także zakład produkujący szkło dla fotowoltaiki oraz ośrodek badawczo-rozwojowy.

Pęski powiedział, że nie wiadomo jeszcze dokładnie, ile miejsc pracy powstanie dzięki inwestycji - szacunkowo w samej hucie zatrudnionych ma być około 300 osób, a kilkadziesiąt w kopalni. Zaznaczył, że huta generuje też inne miejsca pracy, m.in. w transporcie i usługach.

O lokalizacji huty szkła w tym miejscu przesądziły duże zasoby piasku, jakie występują na tym terenie. "85 proc. potrzeb takiej huty to jest piasek. (…) Tego potencjału, który mamy, piasku, wystarczy na 35 lat" - zaznaczył Pęski. Dodał, że technologia zastosowana w nowej hucie będzie pochodziła z Chin, które - jak podkreślił - są obecnie największym producentem szkła na świecie.

Okres budowy huty zaplanowany jest na trzy lata. Pełnomocnik zarządu spółki Tomasz Skoniecki zaznaczył jednak, że powodzenie tych planów zależy od tego, jak szybko uda się doprowadzić i zainstalować na zakupionych działkach odpowiednie instalacje zasilania w prąd i gaz. "Wszystko jest uzależnione od dostawców mediów; bez energii elektrycznej i gazu huta nie może funkcjonować" - podkreślił.

Spółka BD Art (spółka matka dla złożonej w 2016 r. BD Art Glass Lubelskie Huty Szkła) należy do największych producentów luster, ram oraz listew ramiarskich. Linia do produkcji luster znajduje się w Małkini (Mazowieckie). Spółka ta współpracuje m.in. z firmą Ikea, ale też z sieciami takimi jak Tesco, Conforama, OBI. Eksportuje swoje produkty do Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Rosji, USA. Od 2013 r. spółka produkuje także tafle lustrzane.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Leszkowicach na Lubelszczyźnie zbudują hutę szkła i kopalnię piasku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!