W stoczni w Gdańsku zwodowano specjalistyczny statek

W stoczni w Gdańsku zwodowano specjalistyczny statek
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Częściowo wyposażony kadłub specjalistycznego statku do obsługi platform wiertniczych zwodowano w piątek w Stoczni Gdańsk SA. Jednostkę "Vestland Insula" zbudowano dla norweskiego armatora. W stoczni budowane są obecnie cztery statki.

Rzeczniczka stoczni Aldona Dybuk poinformowała PAP, że jednostkę o długości 85 m i szerokości 20 m zamówiła norweska stocznia Hellesoy Verft w Lofallstrand. Jest to pierwszy tego typu kadłub zbudowany w stoczni w Gdańsku.

Jest to statek typu PSV (Platform Supply Vessel), służący do obsługi platform wiertniczych. W Gdańsku zamontowano m.in. układy napędowe do utrzymywania jednostki w jednej pozycji na pełnym morzu podczas rozładunku i załadunku, 200 ton rur, pompy oraz uchwyty do mocowania przewożonych ładunków.

Prace wyposażeniowe na statku zostaną dokończone w stoczni w Norwegii, do której zostanie odholowany jeszcze w tym miesiącu.

Jednostka będzie dysponować powierzchnią ładunkową o wielkości 1 tys. m kw. oraz 80 zbiornikami. Może transportować m.in. wodę pitną, sprzęt, materiały budowlane i niezbędne chemikalia. Statek o napędzie elektrycznym może osiągać prędkość 15 węzłów na godzinę.

W stoczni w Gdańsku powstaje już kadłub drugiego takiego samego statku. W zakładzie montowane są też kadłuby dwóch promów samochodowo-pasażerskich o długości 170 m dla norweskiej grupy stoczniowej Group Fosen w Bergen. Również dla norweskiej grupy Kleven Maritime stocznia buduje trawler rybacki.

Zgodnie z planem restrukturyzacji, Stocznia Gdańsk SA ma opierać swoją działalność na trzech rodzajach produkcji: specjalistycznych statkach, wieżach wiatrowych i różnego typu wielkogabarytowych konstrukcjach stalowych. W latach 2010-2012 stocznia planuje zrealizować plany inwestycyjne o wartości ok. 300 mln zł.

W połowie listopada ub. roku w stoczni została uruchomiona pierwsza linia produkująca wieże wiatrowe; jej zdolność produkcyjna wynosi 100 wież rocznie. Obecnie produkowane są wieże dla niemieckiej firmy Nordex, potentata w produkcji turbin i kompletnych elektrowni wiatrowych.

W maju 2010 r. na terenie stoczni ma być uruchomiona Fabryka Wież Wiatrowych. Zakłada się, że rocznie będzie produkowała 200 konstrukcji.

W lipcu 2009 r. Komisja Europejska zaakceptowała plan restrukturyzacji Stoczni Gdańsk. Zgodnie z decyzją, stocznia nie musiała zwracać pomocy publicznej. Mogła skorzystać z dodatkowej pomocy w wysokości 150 mln zł na spłatę długów. Stocznia zobowiązała się też do zdywersyfikowania produkcji oraz zmniejszenia mocy produkcyjnych i zatrudnienia.

Stocznia Gdańsk SA należy do dwóch akcjonariuszy: spółki Gdańsk Shipyard Group (75 proc.) i Agencji Rozwoju Przemysłu SA (25 proc.). Gdańsk Shipyard Group jest spółką kontrolowaną przez trzech ukraińskich przedsiębiorców będących współtwórcami i współudziałowcami grupy metalurgicznej ISD.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W stoczni w Gdańsku zwodowano specjalistyczny statek

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!