Ważne sądowe zwycięstwo KGHM. Potentat może ruszać po sole potasowe

Ważne sądowe zwycięstwo KGHM. Potentat może ruszać po sole potasowe
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jak się dowiedzieliśmy, Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargi kasacyjne Darley Energy dotyczące koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża soli potasowo-magnezowych w okolicach Pucka. Tym samym mogą rozpocząć się prace, w efekcie których możliwe będzie pozyskanie bardzo cennego surowca.

  • Spór o koncesję toczył się od ponad czterech lat.
  • Sąd uznał, że należy ona do KGHM.
  • Sole potasowe są szczególnie ważne dla branży chemicznej.

Orzeczenie NSA kończy kilkuletni stan niepewności prawnej uniemożliwiający rozpoznanie i zaplanowanie zagospodarowania istotnych obszarów na terenie trzech gmin i wykorzystania istotnych surowców.

KGHM Polska Miedź otrzymał w październiku 2014 roku koncesje nr 28/2014/p na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża soli potasowo-magnezowych w okolicach Pucka wraz z kopalinami towarzyszącymi: rudami miedzi i srebra oraz solą kamienną.

Od decyzji koncesyjnych odwołał się, a potem zaskarżył do sądu administracyjnego Darley Energy Sp. z o.o., podmiot który również ubiegał się o przyznanie koncesji. Na skutek skargi kasacyjnej Darley Energy sprawa koncesji trafiła przed NSA.

Przypomnijmy, że Spółka Darley Energy Poland w lutym 2015 r. informowała, iż zaskarżyła decyzję Ministerstwa Środowiska o utrzymaniu koncesji dla koncernu KGHM Polska Miedź na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż soli potasowo-magnezowych w rejonie Pucka. DEP starała się o tę koncesję. DEP złożyła skargę w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie. Wcześniej, w grudniu 2014 r. Darley Energy Poland złożyła też skargę w Komisji Europejskiej, zarzucając Polsce dyskryminację przy przyznawaniu koncesji. Resort środowiska podkreślał wówczas, że postępowanie prowadził zgodnie z prawem.

Teraz NSA spór ostatecznie rozstrzygnął po myśli naszego miedziowego potentata.

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, KGHM Polska Miedź niezwłocznie podejmie prace na obszarze koncesji, intensyfikując je tak, aby jak najszybciej udokumentować zasoby surowcowe i przedstawić dokumentacje oraz projekty planów zagospodarowania złóż, uzgodnić z gminami i uzyskać uwarunkowania środowiskowe aby samorządy, mieszkańcy o przedsiębiorcy nie pozostawali w niepewności prawnej.

Obszar koncesyjny położony jest na terenie województwa pomorskiego i obejmuje gminy Władysławowo, Puck, Miasto Puck, Krokowa. Na obszarze  koncesyjnym wykonano roboty wiertnicze i powierzchniowe badania geofizyczne. W marcu 2015 roku rozpoczęto realizację prac koncesyjnych w ramach, których wykonano szereg prac i robót geologicznych w tym otwory wiertnicze.

Spór o sole potasowo-magnezowe nie może dziwić. Sole potasowe zużywane są w 90 proc. do produkcji nawozów. Związki potasu znajdują też zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym, szklarskim, włókienniczym, w elektrometalurgii, fotografice, pirotechnice, w przemyśle lakierniczo-farbiarskim, perfumeryjnym i w wielu innych dziedzinach.

Ewentualne wydobycie w kraju szczególnie powinno zainteresować Grupę Azoty. Ta bowiem zmuszona jest do importu soli m.in. z Białorusi.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Ważne sądowe zwycięstwo KGHM. Potentat może ruszać po sole potasowe

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!