Wciąż nie ma decyzji ws. polskich stoczni

Wciąż nie ma decyzji ws. polskich stoczni
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komisja Europejska nie potwierdza informacji z Polski o tym, że wstępnie wydała zgodę na plany restrukturyzacji i prywatyzacji przemysłu stoczniowego. To nieprawda - odpowiada rzecznik Komisji.

Według źródeł zbliżonych do rządu w Warszawie, wstępnie zaakceptowany został program prywatyzacji i restrukturyzacji stoczni Gdynia i Gdańsk. Natomiast zatwierdzenie programu stoczni Szczecin ma być wydane po porozumieniu się inwestorów - Mostostalu i norweskiego inwestora.

Komisja Europejska wciąż analizuje plany restrukturyzacyjne, to nieprawda, że wydała wstępną zgodę - tak jej rzecznik Jonathan Todd skomentował wiadomości napływające z Warszawy.

Zdaniem przewodniczącego Sekcji Krajowej Przemysłu Okrętowego Solidarności Dariusza Adamskiego, nie można mówić o przełomie w rozmowach z Brukselą. Z informacji związkowca wynika, że Komisja Europejska przesłała do polskiego rządu kilkadziesiąt pytań dotyczących przedstawionego programu, a we wtorek planowane jest spotkanie z potencjalnym inwestorem w Stoczni Gdynia.

Dariusz Adamski podkreśla, że choć nie ma pewności co do powodzenia rozmów z Brukselą, to brak odpowiedzi negatywnej i szczegółowość przesłanych pytań, pozwalają mieć nadzieję na pozytywne zakończenie sprawy.

W piątek wiążące oferty na zakup Stoczni Gdynia złożyły dwie firmy: spółka ISD Polska należąca do ukraińskiego konsorcjum Donbas oraz Maritim Shipyard Janusza Barana. Według nieoficjalnych informacji w Brukseli oferta drugiego z potencjalnych inwestorów nie jest w ogóle rozpatrywana.

Zatem potwierdzenia z Brukseli nie ma. Jeśli natomiast informacje okażą się prawdziwe, będzie to oznaczać, że polskie stocznie zostały ocalone. W przypadku odrzucenia przez Komisję planów, zakłady z Gdynii, Gdańska i Szczecina musiałyby zwrócić ponad 5 miliardów złotych, które dostały od rządu po wejściu Polski do Unii, a to doprowadziłoby je do upadku. Ratunkiem były więc dobre programy restrukturyzacyjne, a w nich gwarancje, że po prywatyzacji stocznie odzyskają długoterminową rentowność i będą mogły samodzielnie funkcjonować na rynku bez dodatkowego rządowego wsparcia, oraz że ograniczą produkcję.

Zielone światło z Brukseli dla restrukturyzacji polskich stoczni i zatwierdzenie pomocy publicznej zakończy ponad czteroletnie negocjacje polskiego rządu z Komisją Europejską.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wciąż nie ma decyzji ws. polskich stoczni

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!