Więcej stali z Rosji

Więcej stali z Rosji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Unia Europejska zwiększyła właśnie limity importowe rosyjskiej stali. Europejscy producenci domagają się tymczasem wprowadzenia ceł antydumpingowych na produkty sprowadzane z Dalekiego Wschodu.

Ponad 3 mln ton wyrobów będą mogły sprzedać w przyszłym roku w krajach UE rosyjskie huty. Tegoroczne limity wynoszą 2,9 mln ton. Zmiana nie jest duża, ale import rosyjskiej stali rośnie systematycznie wraz z poszerzaniem Wspólnoty - napisała "Rzeczpospolita". Trzy lata temu było to 1,8 mln ton.

- Polscy producenci i dystrybutorzy nie mają powodów do niepokoju. Biorąc pod uwagę, że w pierwszych trzech kwartałach 2007 roku w krajach Unii wyprodukowano 158 mln ton stali, limity na import z Rosji nie mogą negatywnie wpłynąć na ich kondycję - uspokaja Andrzej Ciepiela, dyrektor Polskiej Unii Dystrybutorów Stali. Zgodnie z prognozami produkcja stali w Polsce wzrośnie w tym roku do ok. 11 mln ton z 10 mln ton przed rokiem.

Bardziej zaniepokojeni są przedsiębiorcy. Prezes i właściciel Złomreksu Przemysław Sztuczkowski podkreśla, że chociaż limity importowe nadal pozostają na niskim poziomie, to ich podnoszenie nie jest zjawiskiem korzystnym dla europejskich producentów - czytamy w "Rz".

Zagrożeniem jest każde podniesienie limitów importowych z krajów, gdzie koszty produkcji są kilka razy niższe niż w UE. Mogę konkurować z każdym, ale tylko wtedy, jeśli warunki wyjściowe będą porównywalne mówi "Rz" Przemysław Sztuczkowski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!