Właściciel Stoczni Gdańsk ma przedstawić nowy biznesplan

Właściciel Stoczni Gdańsk ma przedstawić nowy biznesplan
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Główny właściciel Stoczni Gdańsk SA, ukraińska spółka Gdańsk Shipyard Group, ma do końca miesiąca przedstawić nowy biznesplan - poinformował w Gdańsku wiceminister skarbu Rafał Baniak.

W czwartek w Gdańsku odbyło się posiedzenie Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego (WKDS) poświęcone sytuacji Stoczni Gdańsk SA. W spotkaniu, z inicjatywy wojewody pomorskiego Ryszarda Stachurskiego, nie uczestniczyli przedstawiciele stoczniowych związków zawodowych oraz większościowego właściciela i zarządu stoczni. Zakład jest w trudnej sytuacji finansowej, a pracownicy od pół roku otrzymują pensje w ratach.

Wiceminister skarbu państwa Rafał Baniak powiedział podczas WKDS, że "strona właściciela większościowego, czyli faktycznego właściciela zobowiązała się przekazać do końca listopada nowy biznesplan".

75 proc. akcji spółki należy do kontrolowanej przez Sergieja Tarutę spółki Gdańsk Shipyard Group, a 25 proc. do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). Udziałowcy od kilku miesięcy nie mogą dojść do porozumienia w sprawie sposobu poprawy sytuacji zakładu. Taruta informował na początku października, że potrzeba 180 mln zł, by stocznia odzyskała rentowność i że ok. 80 mln zł może pokryć ukraiński udziałowiec.

"Dopiero na bazie biznesplanu można mówić o nowym, skorygowanym planie restrukturyzacji, o wydłużeniu procesu restrukturyzacji, czy o ewentualnym zwiększeniu kwoty pomocy publicznej" - tłumaczył wiceminister podczas WKDS.

Zaznaczył, że "biznesplan nie przesądza o sukcesie potencjalnego dalszego zaangażowania się strony publicznej, natomiast stwarza podstawowe warunki żeby takie ryzyko podjąć".

Prezes ARP, Wojciech Dąbrowski podczas briefingu prasowego uchylił się od odpowiedzi na pytanie, co się stanie, jeśli do 30 listopada nie wpłynie nowy biznesplan. "Jeśli nie wpłynie, to będziemy rozmawiać 30 listopada" - dodał. Jak powiedział, "dziś nie jest w stanie określić możliwych scenariuszy działania".

Powiedział, że z analiz ARP, jak i firm doradczych wynika, że przedstawiony wcześniej plan zawiera "nierealność pewnych założeń co do osiąganych marż, co do tempa wprowadzania nowej produkcji, czy zapotrzebowania na kapitał obrotowy".

Baniak dodał, że "przedstawiony bizensplan musi być gruntownie przebudowany". "Mówimy o dokumencie, który zakłada trwałą rentowność, natomiast nie mogą to być założenia, które nie znajdują żadnego potwierdzenia w otoczeniu rynkowym" - tłumaczył. Podkreślił, że "ten dokument ma znaczenie fundamentalne, bo decyduje o dalszym, ewentualnym, ryzykownym zaangażowaniu ARP".

Zwrócił uwagę, że "nie znajdujemy dziś innych możliwości angażowania się poza solidarnym, proporcjonalnym podwyższeniem kapitału".

Rzecznik prasowy ukraińskiego udziałowca stoczni Jacek Łęski powiedział w czwartek PAP, że przedstawiony biznesplan powstał na przełomie 2012 i 2013 roku i był aktualizowany w okolicach marca 2013 r. oraz przyjęty przez udziałowców. Jak powiedział "potem w lipcu, z trudnych do wyjaśnienia przyczyn, prezes Dąbrowski twierdził, że nie ma żadnego biznesplanu".

Uważa, że przedstawiony biznesplan "należy tylko zaktualizować". "On nie będzie inny w sensie merytorycznym, zmienią się tylko jakieś sprawy związane z finansowaniem, z terminami" - wyjaśnił.

Przewodniczący stoczniowej Solidarności Roman Gałęzewski wyjaśnił PAP, że "związkowcy nie uczestniczyli w posiedzeniu WKDS, bo "nie chcieli brać udziału w PR-owskich rozgrywkach". "My nie będziemy wpisywali się w zagrywki PR-owskie, które urzędnicy pana Tuska robią; nie będziemy wspierali fikcji" - powiedział.

Jak wyjaśniły władze stoczni w piśmie do wojewody, "ani strona związkowa, ani pracodawca nie wnioskowały do komisji o podjęcie tematyki związanej z obecną sytuacją w Stoczni Gdańsk".

W obradach WKDS uczestniczyli przedstawiciele m.in. resortów: pracy i polityki społecznej oraz gospodarki, a także reprezentanci trójmiejskich zakładów branży stoczniowej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Właściciel Stoczni Gdańsk ma przedstawić nowy biznesplan

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!