Wyrok w sprawie strajków w Cegielskim

Wyrok w sprawie strajków w Cegielskim
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sąd Okręgowy w Poznaniu oddalił we wtorek apelacje szefa Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza w H. Cegielski Poznań S.A. Marcelego Sz., a także zarządu tej spółki od wyroku sądu rejonowego, który w czerwcu uznał Sz. za winnego organizacji nielegalnych strajków w firmie w 2008 roku.

23 czerwca Sąd Rejonowy w Poznaniu uznał Marcelego Sz. za winnego organizacji nielegalnych spotkań pracowników i skazał na 3 tys. złotych grzywny. Od wyroku odwołał się oskarżony oraz pełnomocnicy spółki H.Cegielski Poznań.

Obrona twierdziła, że spotkania organizowane przez oskarżonego nie były strajkami w rozumieniu ustawy i chciała, aby sąd odstąpił od karania Marcelego Sz., ze względu na znikomą szkodliwość czynu. Zarząd H. Cegielski chciał, aby sąd pozbawił oskarżonego miejsca w zarządzie firmy. Obie apelacje sąd oddalił.

Marcel Sz. jako szef jednego ze związków zawodowych działających w Cegielskim trzykrotnie w 2008 roku zorganizował wiece pracowników na tzw. płycie - tradycyjnym miejscu spotkań robotników z tej firmy. Podczas tych spotkań informował pracowników o - jego zdaniem - nielegalnych działań zarządu firmy i nawoływał do nacisku na zarząd w celu podniesienia płac.

"Oskarżony jest osobą odpowiedzialną za nielegalne działania i firmował je własnym nazwiskiem. Podczas tych spotkań doszło do zbiorowego porzucenia pracy" - powiedział, uzasadniając wyrok, sędzia Sławomir Jęksa.

Według sądu każdy protest pracowników, kiedy dochodzi do porzucenia pracy - w celu wywierania presji na pracodawców jest strajkiem.

Sąd uznał, że wszelkie działania, które wykraczają poza ramy ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, są nielegalne. Sąd uznał też, że nie można w tym wypadku zastosować przepisu o znikomej szkodliwości czynu, gdyż akcje organizowane przez Marcelego Sz. miały charakter ciągły, a wyliczone znikome straty finansowe, które poniosła firma, nie zawierały strat m.in. w wizerunku firmy.

Sąd zwrócił też uwagę na nieścisłość prawną, która prowadzi do konfliktów w firmach. Ustawodawca zezwolił na zasiadanie w zarządzie firmy przedstawiciela pracowników, którym w tym wypadku jest szef jednego ze związków zawodowych.

"To musi prowadzić do konfliktów, ale sąd nie jest od naprawiania prawa i tę sprawę powinni rozwiązać ustawodawcy" - powiedział sędzia Sławomir Jęksa.

Wyrok jest prawomocny.

"Naszym zdaniem uznanie przez sąd, że strajk ma miejsce nawet wtedy, kiedy nie ma oficjalnego sporu zbiorowego, prowadzi do tego, że wszelkie działania związkowe mogą być uznane za strajk. Jest to teza ryzykowna i powinien się w tej sprawie wypowiedzieć Sąd Najwyższy" - powiedziała PAP obrońca Sz. Agnieszka Rybak-Starczak.

Obrona zastanawia się nad wystąpieniem z wnioskiem o kasację poprzez Rzecznika Praw Obywatelskich lub Prokuratora Generalnego. Podczas ogłoszenia wyroku nie było przedstawicieli Cegielskiego.

H. Cegielski Poznań S.A. jest producentem wysokoprężnych silników dwusuwowych stosowanych do napędów statków, a także w elektrowniach, dmuchaw promieniowych powietrza, sprężarek tłokowych i wirnikowych. Firma w 2008 roku miała 634 mln zł obrotu i przyniosła stratę netto 7,3 mln zł. Obecnie zatrudnia około 800 osób.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wyrok w sprawie strajków w Cegielskim

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!