XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Zambia szansą dla polskiego górnictwa i hutnictwa?

Zambia szansą dla polskiego górnictwa i hutnictwa?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zambia ma bardzo wysoki poziom zasobów naturalnych. W naszym kraju jest miejsce dla zagranicznych, także polskich firm, jako dawców technologii dla branży górniczej i hutniczej - mówił podczas V Europejskiego Kongresu Gospodarczego Wylbur Simuusa, minister gruntów, zasobów naturalnych i ochrony środowiska Zambii.

Zambia położona jest w południowej części kontynentu afrykańskiego. Powierzchnia tego kraju jest niemal 2,5 krotnie większa niż Polski (około 752 tys. km2), tymczasem liczba ludności nieznacznie przekracza 14,1 mln.

Zambia należy do grupy najbiedniejszych państw w Afryce pomimo dosyć dobrze rozwiniętego przemysłu oraz licznych bogactw naturalnych. Obecnie kraj ten jest ważnym eksporterem rud miedzi. Wpływy z eksportu tego surowca wynoszą 80 proc. wartości dochodów z handlu zagranicznego. Oprócz tego głównym źródłem dochodu jest rolnictwo.

- Mamy najlepsze rudy miedzi na świecie, duże rezerwy węgla. 60 proc. gospodarki zależy od miedzi. Mówi się, że my Zambijczycy urodziliśmy się z miedzianą łyżeczką w zębach. Naszym problemem jest brak technologii, zmuszeni jesteśmy ją importować, aby móc produkować. Sprowadźcie waszą technologie do Zambii. Widzę pole do popisu dla waszej branży górniczej i hutniczej – podsumował sytuację w branży wydobywczej Simuusa.

Minister choć największe perspektywy upatruje w branży miedziowej, to przyznaje, że także w innych sektorach potencjalni inwestorzy z Polski mieliby szansę na sukcesy gospodarcze.

- Mamy wiele takich gałęzi. Naszym bogactwem są np. szmaragdy. Wartość kamieni to około 700 mln dolarów rocznie. Problem w tym, że nie mamy szlifierni. Oznacza to, że eksportujemy surowy produkt, a więc zarabiamy znacznie mniej niż moglibyśmy – tłumaczy
minister.

Według niego Zambia ma także wiele innych potencjalnych gałęzi przemysłu, które mogłyby zainteresować europejskich i polskich inwestorów.

- Naszym atutem są lasy. Nasze drzewa rosną nawet czterokrotnie szybciej niż w Europie. I tu jednak brakuje zdolności. Nie mamy przemysłu drzewnego – przyznał polityk.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zambia szansą dla polskiego górnictwa i hutnictwa?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!