Zarząd Gryfii: wydzielenie części zakładu uchroni przed zwolnieniami

Zarząd Gryfii: wydzielenie części zakładu uchroni przed zwolnieniami
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Tylko wydzielanie części Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia i przekazywanie w zarząd firmom zewnętrznym zabezpieczy przed zwolnieniami grupowymi - uważa szef Gryfii Lesław Hnat. Związkowcy nie zgadzają się z dalszymi planami restrukturyzacji zakładu.

W Gryfii trwa restrukturyzacja, której częścią jest tzw. outsourcing, czyli przekazywanie części spółki w zarząd firm zewnętrznych. Chodzi m.in. o wydział obróbki skrawaniem i usługi księgowe. Jak informuje spółka, pozostaną w niej kluczowi dla działalności stoczniowej spawacze, monterzy i rurarze.

"Uważam, że outsourcing jest lepszym rozwiązaniem, niż zwolnienia grupowe i wydaje mi się, że jeżeli nie uda nam się zrealizować outsourcingu, to będziemy musieli skorzystać ze zwolnień grupowych" - powiedział w poniedziałek dziennikarzom Hnat. Zaznaczył jednak, że zakład nie planuje zwolnień grupowych i chce się "dogadać" ze związkowcami w ramach outsourcingu.

"Chcemy zbudować silną i stabilną firmę, która będzie mogła skutecznie konkurować na rynku krajowym i zagranicznym" - kontynuował Hnat. "Musimy zacząć pracować i naprawiać statki tak, jak robią to firmy prywatne i musimy zacząć robić na tym zysk - to jest nasz jedyny cel. A dobra sytuacja finansowa spółki będzie gwarancją zatrudnienia dla naszych pracowników" - dodał.

Jak powiedział, dzięki prowadzonej w zakładzie restrukturyzacji udało się m.in. obniżyć zadłużenie i koszty podatkowe, a także pozyskać nowych klientów.

Gryfia odnotowała w ubiegłym roku ponad jeden milion złotych zysku, ale był to efekt m.in. sprzedaży gruntów do niej należących. Natomiast działalność produkcyjna firmy przynosi straty.

Związki zawodowe Gryfii są od kilku tygodni w sporze zbiorowym z pracodawcą. Związkowcy nie zgadzają się m.in. z planami dalszej restrukturyzacji. Głównym powodem konfliktu między związkowcami a kierownictwem stoczni jest planowany outsourcing wydziału obróbki skrawaniem - zdaniem związkowców - kluczowego dla stoczni zakładu.

Hnat powiedział, że rada nadzorcza w ubiegłym tygodniu wyraziła zgodę na outsourcing wydziału obróbki skrawaniem. To łącznie 30 osób. Liderzy związków zawodowych są gotowi na takie rozwiązanie pod warunkiem, że będą to spółki pracownicze - powiedział. Zakład czeka na przedstawienie odpowiedniej oferty - dodał. Według niego, pracownicy wydziału mogą również przejść do firmy zewnętrznej, która została już wyłoniona w postępowaniu przetargowym. Jeśli nie zgodzą się na przejście do niej, kodeks pracy przewiduje ich zwolnienie - powiedział.

Poza obrębem Gryfii ma prowadzić działalność także Centrum Usług Wspólnych w Świnoujściu, które będzie zajmowało się m.in. księgowością. Przejdzie do niego 32 pracowników zakładu. Centrum będzie obsługiwało wszystkie spółki należące do grupy MARS, który jest największym akcjonariuszem Gryfii.

Centrum Usług Wspólnych i wydział obróbki skrawaniem mają rozpocząć działalność formalnie poza Gryfią od pierwszego lipca br.

W planach jest także wydzielenie z Gryfii tzw. służb utrzymania ruchu. To łącznie 260 pracowników, którzy zajmują się przygotowaniem produkcji; jest to m.in. sekcja elektryczna, energetyczna, transportowa i obsługi statków. W ubiegłym tygodniu zakończono prace przygotowawcze do wydzielenia, które ma nastąpić do 15 września.

Jak powiedział Hnat, w Gryfii pracuje ponad 800 osób, po wydzieleniu części spółki stocznia ma zatrudniać 515 osób. Pozostali pracownicy będą pracowali w spółkach, które obejmie outsourcing.

Hnat poinformował także, że Gryfia wchodzi do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Warunkiem pełnoprawnego uczestnictwa w Grupie będą zyski stoczni i wiarygodność techniczna, czyli m.in. odpowiednie certyfikaty - dodał.

Dwa tygodnie temu szczecińscy radni wyrazili zaniepokojenie sytuacją w Gryfii. W przyjętym na nadzwyczajnej sesji stanowisku napisali, że oczekują na raport o postępach w rozwiązywaniu sporu między pracodawcą a związkami.

"Rada Miasta Szczecin wyraża zaniepokojenie informacjami związków zawodowych dotyczących stoczni. Jako że daje on pracę kilkuset osobom, a kooperujące firmy zatrudniają ok. 2 tys. osób, ważne jest zapewnienie stoczni spokojnego bytu" - napisali m.in. radni w dokumencie, który poparła zdecydowana większość członków rady.

Radni wrazili też nadzieję, że plan restrukturyzacji firmy przy współpracy szefostwa stoczni ze związkami pozwoli uzyskać rentowność na działalności operacyjnej. Radni wnioskują też o przedstawienie przez zarząd Gryfii i stronę związkową raportu o postępach w rozwiązaniu sporu do końca czerwca.

W ub.r. mimo protestów związkowców doszło do połączenia świnoujskiej Morskiej Stoczni Remontowej i szczecińskiej Gryfii. Największym akcjonariuszem spółki jest MARS Fundusz Inwestycyjny Zamknięty (80,29 proc. akcji).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zarząd Gryfii: wydzielenie części zakładu uchroni przed zwolnieniami

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!