Związki podważają informacje o liczbie zatrudnionych stoczniowców

Związki podważają informacje o liczbie zatrudnionych stoczniowców
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Blisko 3 tys. osób zwolnionych ze stoczni w Gdyni i Szczecinie podjęło pracę lub rozpoczęło własną działalność gospodarczą - poinformowała we wtorek PAP dyrektor Anna Zarzycka z firmy DGA. Według związkowców dane te nie są do końca prawdziwe.

W ubr. Agencja Rozwoju Przemysłu podpisała z DGA umowę, na mocy ktorej firma miała przeprowadzić szkolenia dla zwalnianych pracowników w stoczniach Gdynia i Szczecin oraz umożliwić im spotkania z doradcami zawodowymi. Zakładano, że dzięki temu ponowne zatrudnienie znajdzie co najmniej 20 proc. zwolnionych stoczniowców.

Projektem objęto ok. 8 tys. osób. "Według oświadczeń składanych przez uczestników projektu, w Gdyni zatrudnionych zostało lub rozpoczęło własną działalność gospodarczą 1618 osób, w Szczecinie zaś - 1219. Łącznie to 2837 osób, co stanowi 36 proc. uczestników projektu" - podała Zarzycka.

Jacek Kantor z "Solidarności'80" w stoczni szczecińskiej powiedział PAP, że według związkowców jedynie 25 proc. zwolnionych stoczniowców znalazło pracę. Jego zdaniem, DGA opiera się głównie na danych uzyskanych w urzędach pracy, a one - jak zaznaczył - nie są do końca realne. "Wiemy, że część stoczniowców nie rejestruje się jako bezrobotni" - dodał.

Według Zarzyckiej, odsetek byłych pracowniów stoczni zarejestrowanych jako bezrobotni jest bardzo niski i stanowi zaledwie 1 proc. ogólnej liczby zarejestrowanych bezrobotnych w województwach pomorskim i zachodniopomorskim. Na koniec czerwca br. byli stoczniowcy zarejestrowani jako bezrobotni stanowili 26 proc. ogółu bezrobotnych w Gdyni, zaś w Szczecinie ten wskaźnik wyniósł 35 proc.

Dyrektor dodała także, że DGA posiada informacje o domniemanym zatrudnieniu lub rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej przez 615 osób, z czego 372 osób to byli pracownicy Stoczni Szczecińskiej Nowa, a 243 - Stoczni Gdynia.

Jak zapowiedział prezes zarządu DGA S.A. Andrzej Głowacki, kompleksowe wnioski i wyniki realizacji projektu DGA wraz z Agencją Rozwoju Przemysłu przedstawi we wrześniu br.

W 2008 r. Komisja Europejska uznała, że udzielona zakładom w Gdyni i Szczecinie przez polski rząd pomoc publiczna jest nielegalna. Zgodnie z planem uzgodnionym z KE, podzielony na części majątek stoczni został wystawiony na sprzedaż, a pracownicy zwolnieni. Szczegóły związane z wyprzedażą majątku zostały zawarte w tzw. specustawie stoczniowej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Związki podważają informacje o liczbie zatrudnionych stoczniowców

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!