Związkowcy w KGHM o strajku

Związkowcy w KGHM o strajku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Niemal 89 proc. pracowników Zakładów Wzbogacania Rud, oddziału KGHM, którzy brali udział w piątkowym referendum, opowiedziało się za strajkiem - poinformował PAP Ryszard Zbrzyzny, przewodniczący ZZPPM, związku, który organizował referendum.

Jego zdaniem, przeprowadzenie przez załogę akcji strajkowej lub innej formy protestu jest coraz bardziej prawdopodobne. "Frekwencja w dzisiejszym referendum wyniosła 68,5 proc. Z tych, którzy brali udział w głosowaniu prawie 89 proc. głosowało za akcją strajkową" - powiedział Zbrzyzny.

"Podobne referendum odbędzie się jeszcze w Zakładzie Hydrotechnicznym. Wszystko wskazuje na to, że będzie to pod koniec listopada" - dodał.

Zbrzyzny nie wykluczył, iż Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego przeprowadzi referenda jeszcze w hutach KGHM: Hucie Miedzi Głogów i Hucie Miedzi Legnica.

Jego zdaniem, przystąpienie załogi do strajku staje się coraz bardziej prawdopodobne. "Pracownicy w ZWR pytali nas, dlaczego dopiero teraz robimy referendum. Jest oczekiwanie na tego typu działania" - powiedział.

"Jeśli zarząd nie podejmie jakichkolwiek działań i jeżeli na przełomie tego i kolejnego roku nie będzie oczekiwanych przez nas decyzji, to pewnie nastąpią rozwiązania najdalej idące. Po referendach otwierają się możliwości prawne do strajku generalnego włącznie" - dodał.

Jego zdaniem, strajk generalny byłby ostateczną formą protestu. "Mogą być także strajki ostrzegawcze lub inne formy protestów, aby od razu nie wyciągać najcięższych dział" - powiedział.

Przewodniczący miedziowej "Solidarności" Józef Czyczerski poinformował PAP, że jego związek dopiero planuje przeprowadzenie referendum w ZWR. "Termin referendum nie został jeszcze wyznaczony" - powiedział.

Dodał, że obecnie "Solidarność" oczekuje na spotkanie z mediatorem w Zakładzie Hydrotechnicznym, oraz, że ten oddział prawdopodobnie także zostanie objęty referendum strajkowym.

ZZPPM i zarząd KGHM w dniu 15 czerwca podpisały protokół rozbieżności w toczącym się sporze zbiorowym. Natomiast Solidarność negocjuje z dyrektorami poszczególnych oddziałów KGHM i z nimi podpisała protokoły rozbieżności. Pierwsze postulaty, które stały się podstawą sporu zbiorowego, zostały przedstawione zarządowi w drugiej połowie 2009 r. Związkowcy domagają się przede wszystkim 20-letnich gwarancji zatrudnienia w procesie dalszej prywatyzacji koncernu oraz pakietu medycznego.

Oba związki przeprowadziły dotąd równolegle referenda strajkowe w trzech kopalniach KGHM: Polkowice-Sieroszowice, Rudna oraz Lubin. We wszystkich tych oddziałach większość głosujących opowiedziała się za strajkiem.

Rzecznik prasowy KGHM Polska Miedź Dariusz Wyborski w rozmowie z PAP w piątek podkreślił, że zdaniem zarządu spółki większość postulatów stawianych przez związkowców nie mieści się w ramach ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. "Bez względu na wynik referendów, ewentualne protesty czy strajki ostrzegawcze będą uznane za nielegalne, a co za tym idzie wyciągnięte zostaną odpowiednie konsekwencje" - dodał.

KGHM Polska Miedź jest jedną z największych polskich spółek z udziałem Skarbu Państwa. Firma jest 6. producentem miedzi elektrolitycznej oraz 2. co do wielkości wytwórcą srebra na świecie; produkuje też m.in. złoto, ołów, koncentraty palladu i platyny. KGHM jest także jedną z największych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Firma zatrudnia ponad 18 tys. pracowników.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Związkowcy w KGHM o strajku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!